یک قرن با مازراتی

یکصد سال زمان زیادی برای فعالیت یک شرکت است به ویژه که بدانیم این شرکت در صنعت پر فشار و رقابت خودروسازی فعالیت می‌کند و سخت‌تر آنکه در زمینه تولید خودروهای اسپرت فعال است، صنعتی که تقریباً همه ساله شرکت‌های جدیدی در آن می‌آیند و معمولاً هم تنها چند سال دوام دارند و ورشکست می‌شوند و برای همیشه از یادها می‌روند. مازراتی اما وضعیت متفاوتی دارد؛ این شرکت امسال جشن تولد یکصد سالگی خود را جشن گرفت تا به بسیاری از تولیدکنندگان خودروهای اسپرت نشان دهد چه سابقه‌ای در صنعت خودروسازی دارد. مازراتی البته در یک قرن فعالیت خود مشکلات بسیاری را پشت‌سر گذاشته اما روحیه جنگندگی خود را حفظ کرد تا نشان نیزه سه شاخه آن همچون تیری باشد در قلب دشمنانش در میادین اتومبیل رانی و البته افتخاری برای خریدارانش.
مازراتی نام خود را از مؤسسینش گرفته است، برادران مازراتی که شرکت را تا میانه‌های دوران موفقیت‌آمیزش همراهی کردند و البته نامشان برای همیشه بر پیشانی این شرکت می‌درخشد. مرور همه آنچه بر مازراتی گذشته، از تاریخچه تا خودروها و موفقیت‌های مسابقه‌ای و برترین رانندگان و … بسیار گسترده است و به همین دلیل در این بخش تاریخچه مختصری از این شرکت را به همراه برترین خودروهای یک قرن اخیر آن به انتخاب سایت رسمی مازراتی مرور می‌کنیم.

 

برترین خودروهای مازراتی در طول یک قرن فعالیت این شرکت

۸CM

1.3

این خودرو تک صندلی یکی از نخستین خودروهای مازراتی بود که ویژه رقابت‌های اتومبیلرانی ساخته شد و البته در زمان خود یکی از موفق‌ترین خودروهای مسابقه‌ای جهان بود. ۸CM در سال ۱۹۳۳ معرفی شد و با موتور سه لیتری هشت سیلندر خطی خود یک خودروی قدرتمند به شمار می‌رفت تا جایی که در قوی‌ترین نمونه می‌توانست ۲۴۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند. نقطه ضعف بزرگ این خودرو شاسی ضعیف آن بود که خودروی ضعیف‌تر ۴CM بر روی آن نصب می‌شد اما بعدها شاسی خودرو هم تقویت شد. جالب آنکه مازراتی با وجود آنکه پیش از این خودرو تجربه زیادی در ساخت خودروهای مسابقه‌ای نداشت، اما پروژه ساخت ۸CM نسبتاً سریع انجام شد و سرانجام هم توانست یک بار بر سکوی قهرمانی رقابت‌های قهرمانی جهان بایستد. انزو فراری هم قصد خرید یکی از این خودروها را داشت و حتی خودرو را سفارش داد اما به دلایلی پس از تولید خودرو از خرید آن منصرف شد و جالب‌تر آنکه همین خودرو پایه‌ای شد برای تغییرات در شاسی این مدل.

 

۴CLT

2.2 300x178 یک قرن با مازراتی

مازراتی هر چند از جنگ جهانی دوم آسیب دید اما در سال‌های پس از جنگ خیلی زود به دنیای رقابت‌های اتومبیلرانی بازگشت و این خودرو هم نمادی از همین بازگشت است تا جایی که توانست ۱۸ مقام نخست را در رقابت‌های قهرمانی جهان در فاصله سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۰ از آن خود کند و در مجموع در ۲۳ رقابت پیروز شد. مازراتی در زمان تولید این خودرو از دانش کافی در زمینه ساخت شاسی برخوردار بود و به همین دلیل هم شاسی این مدل به صورت لوله‌ای ساخته شد. موتور ۱٫۵ لیتری و چهار سیلندر آن با کمک سوپرشارژر ۲۷۰ اسب‌بخار قدرت داشت و این خودرو می‌توانست تا ۲۷۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد هر چند نمونه‌هایی از آن با قدرت ۳۳۰ اسب‌بخار هم ساخته شد.

 

A6 GCS Berlinetta

3.1 300x176 یک قرن با مازراتی

در دهه ۵۰ مازراتی هم همان راهی را رفت که بسیاری از تولیدکنندگان خودروهای مسابقه‌ای (از جمله فراری) طی کردند و آن تولید خودروهای اسپرت بر اساس خودروهای مسابقه‌ای بود تا حداقل بتوانند هزینه سنگین شرکت در رقابت‌های اتومبیلرانی را به دست آورند. مازراتی در اوایل دهه ۵۰ سفارش طراحی خودروی جدیدی را به پینین فارینا داد که بر اساس شاسی خودروی مسابقه‌ای A6 GCS بود و نتیجه کار در ۱۹۵۳ با عنوان A6 GCS Berlinetta معرفی شد و اکنون یکی از زیباترین مازراتی‌های کلاسیک است. پروسه طراحی این خودرو هم در نوع خود جالب بود؛ در آن زمان فراری قراردادی را برای طراحی و بدنه‌سازی خودروهایش با پینین فارینا داشت و ساخت خودرویی برای مازراتی می‌توانست باعث دلخوری انزو فراری شود. به همین دلیل مازراتی قراردادی با پینین فارینا نبست و شاسی مدل مسابقه ای خود را از طریق یک واسطه برای این شرکت فرستاد تا خودروی جدید طراحی شود. موتور دو لیتری این خودرو ۱۷۰ اسب بخار قدرت داشت.

 

۲۵۰F

4.1 300x176 یک قرن با مازراتی

نمی‌توان از برترین خودروهای مازراتی حرف زد و نامی از این خودرو نبرد، خودرویی که در دهه ۵۰ نماد فرمول یک مازراتی و البته یکی از زیباترین خودروهای مسابقات بود. با موتور ۲٫۵ لیتری ۳۶۰ اسب‌بخاری می‌توانست تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد و با رانندگی استرلینگ موس و خوان مانوئل فانجیو طی هفت فصل حضور در رقابت‌ها ۵۵ بار عنوان اول را به دست آورد تا جایی که در نیمه دوم دهه ۵۰ میلادی عملاً سلطان پیست‌های مسابقه‌ای بود. با برخورداری از شاسی لوله‌ای تنها ۶۵۰ کیلوگرم وزن داشت و حرف F در نام آن نشانه Formula و مشخص‌کننده طراحی این خودرو برای رقابت‌های فرمول بود.

 

۱۵۰GT

5.2 300x176 یک قرن با مازراتی

مازراتی در دهه ۵۰ بیش از هر چیز به حضور در رقابت‌ها اتومبیلرانی فکر می‌کرد اما درخواست‌هایی هم برای تولید خودروهای خیابانی به شرکت می‌رسید و این‌گونه بود که ۱۵۰GT به تعداد تنها یک دستگاه براساس یکی از همین درخواست‌ها تولید شد. شاسی این خودرو بر اساس مدل مسابقه‌ای A6GCS ساخته شده است و مازراتی پس از آماده کردن شاسی، آن را به یک شرکت بدنه‌سازی فرستاد تا اتاق اختصاصی برای آن بسازد و به همین دلیل این مازراتی شبیه هیچ یک از مازراتی‌های قبل و بعد خود نیست. بدنه آلومینیومی این خودرو باعث شده وزن آن تنها ۶۰۰ کیلوگرم باشد ضمن آنکه بخش‌های مختلف آن از خودروهای مسابقه‌ای آن روزهای مازراتی آمده‌اند. موتور ۱٫۵ لیتری این خودرو ۱۳۰ اسب‌بخار قدرت دارد.

 

Tipo 61 Birdcage

6.2 300x176 یک قرن با مازراتی

مازراتی در اواخر دهه ۵۰ میلادی در زمینه ساخت شاسی به کمال رسیده بود  تا جایی که در این خودرو برای کاهش وزن از شاسی لوله‌ای با بیش از ۲۰۰ بخش مختلف استفاده کرد تا بتوان وزن نهایی خودرو را به ۶۰۰ کیلوگرم محدود کند. ساختار شاسی این خودرو همانند قفس پرنده بخش‌های مختلف را احاطه می‌کند و نام Birdcage به معنای قفس پرنده هم از همین جا آمده است. البته مازراتی این شاسی را در مدل‌های دیگر هم استفاده کرده بود اما این خودرو به دلیل طراحی زیبا و سرعت بالا بسیار مشهور شد و به همین دلیل این مدل را بیشتر با نام Birdcage می‌شناسند. طراحی بدنه هم برای زمان خود آئرودینامیک بود و ترکیب برآمدگی روی چرخ‌ها و درب موتور کم ارتفاع به همین دلیل است. موتور چهار سیلندر این خودرو ۲٫۹ لیتر حجم و ۲۵۰ اسب‌بخار قدرت داشت. این خودرو در مجموع توانست در رقابت‌های مختلف در فاصله ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۱، سه عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

 

Quattroporte

7.2 300x176 یک قرن با مازراتی

اوایل دهه ۶۰ میلادی دوران جدیدی برای مازراتی بود؛ این شرکت پس از موفقیت‌های بسیار در رقابت‌های اتومبیلرانی، روند توسعه سریع را در تولید خودروهای شهری آغاز کرد و یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های آن هم تولید کواتروپورت به عنوان یک سدان چهاردر اسپرت بود، خودرویی که تولید آن در نسل‌های مختلف تا به امروز هم ادامه دارد. در طراحی و تولید این خودرو از تجربه‌های تولید مدل ۵۰۰۰GT به عنوان یک خودروی اسپرت و لوکس بهره گرفته شده بود اما کواتروپورت یک شاسی کاملاً جدید داشت. موتور هشت سیلندر ۴٫۲ لیتری این خودرو ۲۶۰ اسب‌بخار قدرت داشت و به این ترتیب این سدان ۵ متری می‌توانست تا ۲۳۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد. نسل اول کواتروپورت در ۱۹۶۳ معرفی شد و تولید آن تا ۱۹۷۱ ادامه داشت هر چند در این مدت تنها ۶۷۹ دستگاه از آن تولید شد.

 

Bora

8.1 300x176 یک قرن با مازراتی

پس از آن که سیتروئن مالکیت مازراتی را در اختیار گرفت، خیال مدیران این شرکت از تامین مالی پروژه‌های جدید تا حد زیادی راحت شد و به همین دلیل سفارش ساخت یک خودروی اسپرت دو نفره موتور وسط را به تیم طراحی خود دادند تا بتوانند با اسپرت‌سازان هم وطن خود رقابت کنند. پس از نهایی شدن طرح‌های کلی خودرو، طراحی جزییات بدنه به جیوجیارو سپرده شد و تیم مهندسی شرکت هم کار بر روی بخش‌های فنی را آغاز کرد تا سرانجام پروتوتایپ‌های خودرو جدید در ۱۹۶۹ آماده تست شد و خودرو هم با نام بورا در ۱۹۷۱ و در جریان نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد. از نظر طراحی شباهتی به مازراتی‌های گذشته نداشت اما طرح زیبایی بود که با یک موتور ۴٫۷ لیتری ۳۱۰ اسب‌بخاری ترکیب می‌شد تا این خودرو بتواند به سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. از این نمونه تنها ۲۸۹ عدد تولید شد. در ۱۹۷۴ حجم موتور به ۴٫۹ لیتر و قدرت به ۳۳۰ اسب‌بخار افزایش پیدا کرد و ۲۷۵ دستگاه دیگر هم تولید شد.

 

Ghibli Spyder

9.2 300x176 یک قرن با مازراتی

در سال ۱۹۶۷ و در ادامه سیاست توسعه محصولات، مازراتی مدل گیبلی کوپه را معرفی کرد و پس از دو سال هم مدل اسپایدر آن رونمایی شد. این خودرو یکی از آخرین نمونه‌هایی است که جیوجیارو در زمان حضورش در شرکت گیا طراحی کرد و پس از آن با تاسیس شرکت ایتال دیزاین، طراحی‌های جیوجیارو در قالب این شرکت ادامه یافت. بسیاری از بخش‌های این خودرو از مدل‌های کواتروپورت و مکزیکو آمده بود ضمن آنکه موتور ۴٫۷ لیتری هشت سیلندر کارتل خشک آن نتیجه یک پروژه مسابقه‌ای بود که می‌توانست ۳۱۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند. در مجموع و در فاصله سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳، ۱۲۵ دستگاه از این خودرو تولید شد.

 

Khamsin

10.2 300x176 یک قرن با مازراتی

بحران نفتی سال ۱۹۷۳ و افزایش بهای سوخت در جهان قطعاً بدترین خبر برای مازراتی بود که مدل خمسین را برای رونمایی در این سال آماده می‌کرد اما امکان تغییر در برنامه‌ریزی‌ها وجود نداشت و به این ترتیب خمسین که نام خود را از بادهای پنجاه روزه در بیابان‌های مصر گرفته است با موتور هشت سیلندر ۵ لیتری معرفی شد. ساختار موتور جلو- دیفرانسیل عقب این خودرو به همراه موتوری که تا حد امکان به مرکز خودرو کشیده شده بود، تقسیم وزن ایده‌آلی را برای آن به دنبال داشت و موتور ۴٫۹ لیتری ۳۲۰ اسب‌بخاری آن می‌توانست این خودرو ۲+۲ نفره را تا سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت برساند.

 

۳۵۰۰GT

11 1 300x225 یک قرن با مازراتی

مسابقات اتومبیل‌رانی اعتبار می‌آورد اما پول از فروش خودرو به دست می‌آمد و به همین دلیل هم مازراتی در ۱۹۵۷، خودروی اسپرت ۳۵۰۰GT را به عنوان یک اسپرت خیابانی به بازار عرضه کرد. این خودرو در حقیقت نخستین خودرویی بود که مازراتی بر روی خط تولید می‌ساخت و می‌شد آن را یک خودروی تولید انبوه دانست هر چند در نهایت ۲۲۰ دستگاه از آن ساخته شد. شاسی لوله‌ای این خودرو باعث شده بود با وجود برخورداری از امکانات مناسب، تنها ۱۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. بر روی این خودرو موتور ۳٫۵ لیتری شش سیلندر خطی نصب می‌شد که می‌توانست ۲۲۰ اسب‌بخار قدرت را با سه کاربراتور تولید کند. مدتی بعد مدل انژکتوری این خودرو هم تولید شد که نخستین خودروی تولید انبوه ایتالیایی با سیستم انژکتور بود. تولید این خودرو تا ۱۹۶۴ ادامه داشت.

 

۱۹۰۰ تا ۱۹۱۳

1900

هر چند شروع رسمی کار مازراتی به سال ۱۹۱۴ برمی‌گردد، اما علاقه به وسایل نقلیه و سرعت در این خانواده ریشه‌دار بود چرا که پدر خانواده، Rodolfo Maserati به عنوان تکنیسین راه آهن سال‌ها با لوکوموتیوهای بخار و سیستم‌های مکانیکی آن‌ها کار کرده بود و این علاقه را به فرزندانش هم منتقل کرد. شروع کار برادران مازراتی در دنیای وسایل نقلیه با کارلو، برادر بزرگ‌تر بود. وی در سن ۱۷ سالگی یک موتور تک سیلندر ساخت و آن را بر روی دوچرخه‌اش نصب کرد و توانست در رقابت‌های اولیه موتورسواری ایتالیا موفق شود. این موضوع زمینه همکاری او با فیات و بعدها Isotta-Fraschini و Bianch فراهم کرد. وی البته در ۱۹۱۰ و در سن ۲۹ سالگی در اثر بیماری از دنیا رفت در حالی که به تازگی شرکت مستقل خود برای ساخت موتور هواپیما را تاسیس کرده بود اما زمینه ساز حضور دیگر برادران در این صنعت شد. وی در زمان حضور در Isotta-Fraschini ، به رادش آلفییری را به این شرکت برد و وی تا مدتی بعد از آن به عنوان راننده و مکانیک در این شرکت حضور داشت و توانست در رقابت‌های اتومبیل‌رانی به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند و به مرور دو برادر دیگر هم به او پیوستند.

 

۱۹۱۳

1913

در این سال نخستین کارگاه مستقل برادران مازراتی تاسیس شد. آلفییری به بولونیا رفت و ابتدا تعمیرگاهی برای Isotta Fraschini تاسیس کرد اما چند وقت بعد تصمیم گرفت کسب و کار مستقل خود را راه بیندازد و به این ترتیب گاراژ Società Anonima Officine Alfieri Maserati را با کمک اتوره و ارنستو تاسیس کرد هر چند جنگ مانع از فعالیت این گاراژ شد و دو برادر بزرگتر به جبهه رفتند.

 

۱۹۱۴

350020M.jpg

پس از بازگشت از جبهه‌های جنگ جهانی اول، برادران تصمیم گرفتند محل کارگاه را تغییر دهند و به این ترتیب کارگاه قدیمی یک شرکت بطری‌سازی برای این منظور انتخاب شد جایی که آنقدر فضا داشت که خانواده بتوانند در آن زندگی هم بکنند. به علاوه نام شرکت هم به صورت کوتاه شده Officine Alfieri Maserati SA درآمد و عملاً مازراتی تاسیس شد.

 

۱۹۲۰

1920

جنگ به پایان رسیده بود و اکنون زمان ساخت نخستین مازراتی بود. در این میان آلفییری از ماریو، یکی دیگر از برادرانش که البته هنرمند بود و هیچ علاقه‌ای به خودرو نداشت خواست نشانی برای شرکت طراحی کند. او هم از مشهورترین نماد شهر بولونیا، مجسمه نپتون با نیزه سه شاخه‌ای در دست الهام گرفت و نشان نیزه سه شاخه را برای مازراتی طراحی کرد.

 

۱۹۲۶

1926

ساخت خودروی جدید دشوارتر از آن بود که به نظر می‌رسید و به همین دلیل در نیمه نخست دهه ۲۰، آلفییری به عنوان راننده برای چند شرکت دیگر مسابقه داد تا اینکه سرانجام Tipo 26 به عنوان نخستین خودرویی که نام مازراتی را بر پیشانی داشت در این سال متولد شد و در اولین مسابقه هم در کلاس زیر ۱۵۰۰ سی‌سی به قهرمانی رسید.

 

۱۹۲۹

Tipo V4

در آن دوران یکی از راه‌های به شهرت رسیدن شرکت‌ها رکوردشکنی بود و مازراتی هم از همین ابزار استفاده کرد و با طراحی یک خودروی ۱۶ سیلندر، در این سال توانست در جاده‌های عادی به رکورد سرعت متوسط ۲۴۶ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند، رکوردی که یک دهه بدون تغییر باقی ماند. در همین سال مازراتی توانست تعدادی از مدل‌های Tipo 26 را به تیم‌های مسابقه‌ای مستقل بفروشد.

 

۱۹۳۰

340045M.jpg

نخستین پیروزی مازراتی در رقابت‌های قهرمانی جهان در تریپولی به دست آمد ضمن آنکه از این سال بود که رو در رویی مازراتی با انزو فراری آغاز شد.

 

۱۹۳۲

380090M.jpg

آلفییری از دنیا رفت؛ یک خبر بد برای مازراتی و البته برای بولونا. او پیش از این در جریان رقابت‌های اتومبیل‌رانی یک کلیه‌اش را از دست داده بود و همین مسأله به همراه فشار مسابقات او را ضعیف کرد و سرانجام در ۴۴ سالگی از دنیا رفت. ارنستو، برادر کوچک‌تر مسئولیت فنی شرکت را بر عهده گرفت.

 

۱۹۳۳

1933

راننده افسانه‌ای، Tazio Nuvolari در این سال همکاری با مازراتی را آغاز کرد. او که پیش از این از سوی انزو فراری مورد خشم قرار گرفته بود با همکاری مازراتی توانست عناوین متعددی را به دست آورد. او البته راننده رسمی تیم نبود ولی خودروهای خود را از مازراتی می‌خرید و با کمک این شرکت آن‌ها را تقویت می‌کرد.

 

۱۹۳۷

660960M.jpg

مازراتی مشتریان خوبی برای خودروی ۸C خود داشت اما در مقابل رقبای آلمانی که از حمایت دولت این کشور برخوردار بودند به مشکل خورده بود و به همین دلیل برای تامین مالی، هر سه برادر سهام خود را به Adolfo Orsi سرمایه دار ایتالیایی فروختند هر چند به عنوان مدیر در شرکت مشغول به کار بودند.

 

۱۹۴۰

560470M.jpg

Orsi کارخانه شرکت را از بولونیا به مودنا منتقل کرد تا در املاک خودش بتوان آن را مدیریت کند. به دلیل شرایط خاص جنگ جهانی دوم، تولید خودروهای مسابقه‌ای به فراموشی سپرده شد و مازراتی به تولید شمع خودرو و باتری پرداخت تا بتواند هزینه‌های خود را تامین کند.

 

۱۹۴۶

1946 300x199 یک قرن با مازراتی

با پایان جنگ، فعالیت برای تولید خودرو آغاز شد و در این سال نخستین پروتوتایپ از خودروهای گرن توریزمو مازراتی با نام A6 با طرحی از پینین فارینا آماده شد. در این سال برادران مازراتی تصمیم به ترک شرکت گرفتند. آن‌ها مشکلی با Orsi نداشتند اما کار در یک مجموعه بزرگ برایشان دشوار بود و به همین دلیل به بولونیا برگشتند و شرکت Osca را برای طراحی و ساخت خودروهای مسابقه‌ای تاسیس کردند.

 

۱۹۵۰

1950

مسابقات فرمول ۱ به طور رسمی جایگزین رقابت‌های قهرمانی جهان شد. مازراتی از اولین دوره در این رقابت‌ها شرکت کرد اما هماهنگ شدن تیم با قوانین سخت‌گیرانه این رقابت‌ها دشوار بود هر چند موفقیت‌هایی هم حاصل شد.

 

۱۹۵۴

540990M.jpg

در این سال قوانین فرمول‌یک کمی تغییر کرد و مازراتی توانست با مدل ۲۵۰F و البته به رانندگی خوان مانوئل فانجیو افسانه‌ای، طعم موفقیت را بچشد.

 

۱۹۵۶

520350M.jpg

جدال واقعی میان فراری و مازراتی آغاز شده بود. هر دو در مودنا مستقر بودند و عملاً شهر به دو بخش طرفداران مازراتی و طرفداران فراری تقسیم شده بود به گونه‌ای که فردای روز مساقات، می‌شد نیمی از شهر را شاد و نیمی دیگر را غمگین دید!

 

۱۹۶۰

بازار خودروهای اسپرت رو به رشد بود و مازراتی هم برای بهره بردن از این بازار نخستین پروتوتایپ مدل مشهور ۳۵۰۰GT را معرفی کرد، خودرویی که مورد پسند شاه مخلوع ایران هم قرار گرفت و به دستور او نمونه ویژه‌ای از آن ساخته شد و موتور مدل مسابقه‌ای ۴۵۰S در دل آن نشست.

 

۱۹۶۳

1963 300x202 یک قرن با مازراتی

ایده قرار دادن موتور خودروهای مسابقه‌ای در یک سدان در جریان دیدار Orsi با یک روزنامه‌نگار مطرح شد و حاصل کار در ۱۹۶۳ با نام Quattroporte به نمایش درآمد. این خودرو در زمان خود سریع‌ترین سدان جهان بود.

 

۱۹۷۰

1970

تغییر بزرگ دیگری از راه رسید و خانواده Orsi سهام خود را به سیتروئن واگذار کردند تا خون تازه‌ای در مازراتی جاری شود. البته سیتروئن هم بعدها سهام خود را به دتوماتسو فروخت.

 

۱۹۷۱

1971

جیوجیارو که پیش از این مدل گیبلی را برای مازراتی طراحی کرده بود در این سال با معرفی بورا شوک دیگری به دنیای خودروهای اسپرت وارد کرد. موتور این خودرو در بخش میانی آن بود و طراحی‌اش در زمان خود چشمگیر به نظر می‌رسید.

 

۱۹۷۸

790250M.jpg

Sandro Pertini، رییس جمهور ایتالیا، مازراتی کواتروپورت را به عنوان خودروی رسمی خود انتخاب کرد و تا زمان حضور بر مسند ریاست جمهوری با همین خودرو رفت و آمد می‌کرد، افتخاری بزرگ برای مازراتی.

 

۱۹۸۱

1981 300x296 یک قرن با مازراتی

مازراتی در این سال مدل Biturbo را معرفی کرد. این خودرو با موتور دو لیتری و بهره‌گیری از دو توربوشارژر می‌توانست بیش از ۲۱۵ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد و در مجموع بیش از ۳۷ هزار دستگاه از مدل‌های مختلف آن ساخته شد.

 

۱۹۹۳

1993 300x237 یک قرن با مازراتی

فراری از یک رقیب به یک شریک تبدیل شد؛ در این سال گروه فیات که مالکیت فراری را هم در اختیار داشت، مازراتی را خرید و به این ترتیب فراری و مازراتی، دو رقیب دیرینه در کنار یکدیگر قرار گرفتند.

 

۲۰۰۳

1997 300x194 یک قرن با مازراتی

: بعد از حدود نیم قرن، بار دیگر مازراتی همکاری خود با پینین فارینا را آغاز کرد و پروژه هم طراحی نسل جدید کواتروپورت بود، خودرویی که توانست موفقیت بزرگی برای مازراتی باشد ضمن آنکه پس از سال‌ها، بار دیگر این خودرو توسط رییس جمهور وقت ایتالیا به عنوان خودروی رسمی انتخاب شد.

 

۲۰۰۷

2003 300x188 یک قرن با مازراتی

پس از کواتروپورت، مازراتی به دنبال تولید یک کوپه جدید بود و این بار هم با همکاری پینین فارینا، مدل گرن توریزمو طراحی و ساخته شد. مجلات برای چاپ عکس آن روی جلد با هم رقابت می‌کردند و خریداران برای خریدش؛ یک موفقیت کامل برای مازراتی.

 

۲۰۱۳

2013 300x187 یک قرن با مازراتی

نسل جدید کواتروپورت به بازار معرفی شد، خودرویی بزرگ‌تر، قوی‌تر و البته زیباتر از نسل‌های قبلی. در همین سال مدل گیبلی هم بار دیگر پس از سال‌ها به خط تولید مازراتی باز گشت که البته این بار به صورت یک سدان چهار درب بود.

 

۲۰۱۴

خط تولید مازراتی اکنون کامل‌تر از همیشه است و این شرکت می‌تواند با آسودگی، قرن جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند هر چند هنوز هم نوآوری در این شرکت متوقف نشده و باید هر روز منتظر یک خبر جدید از نیزه سه شاخه ایتالیایی باشیم.

 

dkmag.net

پست ثابت