محبوب ترین کلاسیک‌های آمریکایی

وقتی عبارت «خودروی کلاسیک گران قیمت» را می‌شنویم معمولاً به یاد خودروهای اروپایی و به ویژه فراری و بوگاتی می‌افتیم که در سال‌های اخیر به طور پیوسته در حال رکوردشکنی بوده‌اند اما در سوی دیگر جهان، آمریکایی‌ها هم در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارند. خودروهای آمریکایی معمولاً در تیراژ بالا تولید می‌شوند و به همین دلیل ارقام میلیون دلاری برای خرید و فروش آن‌ها چندان معمول نیست اما در ادامه فهرست ۱۰ خودروی گران قیمت کلاسیک آمریکایی را مرور می‌کنیم که نشان داده‌اند حتی در این سوی دنیا هم خودروهای خاص مشتریان خاص خود را دارند.

 

Chevrolet Corvette L88

قیمت : ۳,۸۵۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۷

104-300x199

نمی‌توان لیستی از بهترین‌های آمریکایی داشت و نام کوروت را در آن ندید اما این کوروت که در حراجی امسال Barrett-Jackson در آریزونا به این قیمت دست پیدا کرده واقعاً هم نمونه ویژه‌ای است. در این خودرو همه چیز برای توان بیشتر موتور تنظیم شده است و در نهایت هم موتور ۴۲۷ اینچ مکعبی آن می‌تواند ۵۰۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند هر چند همچون همیشه جنرال‌موتورز قدرت واقعی را کمتر اعلام کرده بود. ضریب تراکم ۱۲٫۵ به یک، لیفت بلند تر سوپاپ‌ها، کاربراتور چهار دهنه ۸۵۰cfm و البته نیاز به بنزین با اکتان ۱۰۳ در کنار هم توانسته این خودرو را به یک نمونه کاملاً توانمند تبدیل کند. در سال ۱۹۶۷ از این مدل تنها ۲۰ دستگاه ساخته شده و نمونه به حراج گذاشته شده یکی از سالم‌ترین‌ها است ضمن آنکه تنها نمونه قرمز با داشبورد قرمز در این سری است.

 

Duesenberg SJ Speedster

قیمت: ۴,۴۵۵,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۳۵

93-300x199

دوسنبرگ از جمله نام‌های پر افتخار آمریکایی است، آنقدر پر افتخار که با وجود گذشت دهه‌ها از ورشکسته شدنش همچنان در آمریکا محبوب است اما در این بین علت گران بودن خودرویی که می‌بینید و به Mormon Meteor مشهور است بیش از ظاهر آن و یا برند سازنده‌اش، به رکوردشکنی آن در زمینه سرعت مربوط است. از این نمونه دو دستگاه در سال ۱۹۳۵ ساخته شد و هدف از ساخت آن نیز تنها شکستن رکورد سرعت در آمریکا بود که دوسنبرگ در این زمینه موفق هم شد چرا که توانست رکورد سرعت ۲۴۷ کیلومتر در ساعت برای زمان یک ساعت و ۲۱۸ کیلومتر در ۲۴ ساعت را بشکند. موتور V12 آن در اصل موتور هواپیما بود و به طور ویژه برای این رکوردشکنی تنظیم شده بود. متأسفانه در ۱۹۳۸، این خودروی رکوردشکن فروخته شد و مالک جدید، آن را مانند دوسنبرگ‌های شهری تغییر داد و در سال ۲۰۰۴ هم با همان وضعیت ظاهری به فروش رسید اما مالک جدید آن توانست با استفاده از اطلاعات موجود این خودرو را به وضعیت اولیه و شکل رکوردشکن خود بازگرداند.

 

GM Futurliner

قیمت: ۴,۳۲۰,۰۰۰ دلار

شماره ۱۱

83-300x199

Futurlinerها در حقیقت بخشی از پروژه بزرگ جنرال‌موتورز در دهه ۴۰ و دهه ۵۰ بودند و هدف از آن‌ها معرفی جنرال‌موتورز به عنوان یک شرکت پیشرو در طراحی و فناوری خودرو بود تا جایی که در آن زمان فر مایکروو و تلویزیون در آن‌ها نصب می‌شد. از این اتوبوس‌ها ۱۲ دستگاه تولید شد که تنها ۹ دستگاه از آن‌ها سالم باقی مانده و نمونه شماره ۱۱ آن در سال ۲۰۰۶ به فروش رسید و رکوردشکن شد.

 

Duesenberg SJ Convertible Coupe

قیمت: ۴,۵۱۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۳۵

73-300x199

باز هم یک دوسنبرگ دیگر که البته شاید تعجبی هم نداشته باشد. غیر از این که خودروی زیبایی است و البته کمیاب، این خودرو به نوعی بوگاتی ویرون آن دوران هم بود. در حالی که در آن زمان خودروها به ندرت می‌توانستند از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت فراتر بروند و سرعت ۱۰۰ مایل یا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای بسیاری حد توانایی خودرو بود، این خودرو می‌توانست در دنده ۳ (که البته بالاتری دنده آن هم بود) به سرعتی بیش از ۲۲۵ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند که برای دهه ۳۰ رقم بسیار بالایی به شمار می‌رفت. موتور ۱۲ سیلندر سوپرشارژر دار این خودرو بیش از ۳۰۰ اسب‌بخار قدرت داشت.

 

Batmobile 1

قیمت: ۴,۶۲۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۶

62-300x199

در طول پخش فیلم‌ها و سریال‌های بتمن، خودروهای مختلفی برای این ابرقهرمان داستان‌های علمی- تخیلی ساخته شده است اما برای علاقمندان بتمن، نخستین خودروی تولید شده که تصاویر آن در ۱۹۶۶ روی آنتن تلویزیون رفت هنوز هم یکی از خاطره‌انگیزترین‌ها است و با چنین پشتوانه‌ای بود که این خودرو توانست به فروش بیش از چهار میلیون دلار دست پیدا کند و جالب آنکه اساس این خودرو هم خود یکی خودروی مفهومی دیگر است که اصلاً برای بتمن ساخته نشده بود. خودرویی که در نخستین سری بتمن به کار گرفته شد در اصل یک کانسپت پیشرفته به نام Lincoln Futura است که در ۱۹۵۵ ساخته شده بود و اصلاً هم قرار نبود به خودروی بتمن تبدیل شود. این خودرو پس از نمایش در نمایشگاه‌ها به انبار رفت تا اینکه مدیران فاکس قرن بیستم برای ساخت خودروی بتمن به فکر خرید آن افتادند و با اعمال تغییراتی که سه هفته طول کشید و در آن زمان ۳۰ هزار دلار هزینه داشت خودروی بتمن را خلق کردند.

 

Shelby Cobra 427 Super Snake

قیمت: ۵,۵۰۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۶

53-300x199

کارول شلبی نام بزرگی در صنعت خودروسازی است، آنقدر بزرگ که وقتی از کنار خودرویی عبور کند قیمت آن خودرو افزایش پیدا خواهد کرد! اما داستان این کبرای ۵ میلیون دلاری حتی فراتر از این‌ها است چون این خودرو را شلبی بزرگ برای تفریح شخصی خودش ساخته و قوی‌ترین کبرای زمان خودش بود. شلبی خودرویی می‌خواست که از همه خودروهای آن روزگار سریع‌تر باشد و به همین دلیل دو سوپرشارژر بزرگ را به موتور ۴۲۷ فورد اضافه کرد. جای دادن همه این‌ها در دل کبرا کار دشواری بود اما شلبی این کار را انجام داد و جالب آنکه هدف او از این کار نه تولید انبوه خودرو، که ساختن وسیله‌ای برای تفریح شخصی‌اش بود اما این تفریح شخصی مشتری‌هایی هم پیدا کرد و هر چند خیلی گران بود اما در نهایت ۲۳ دستگاه از آن ساخته شد. قدرت در حدود ۸۰۰ اسب‌بخار بود و در زمانی حدود سه ثانیه می‌توانست سرعت خود را به یکصد کیلومتر در ساعت برساند که برای آن زمان رقم بسیار مناسبی بود. یکی از این خودروها در سال ۲۰۰۷ به حراج گذاشته شد و به رکورد ۵٫۵ میلیون دلار رسید و توانست عنوان گران قیمت‌ترین خودروی آمریکایی تا آن زمان را از آن خود کند.

 

Ford GT40 Prototype

قیمت: ۷,۰۰۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۴

43-300x199

هدف از ساخت خودروی مسابقه‌ای فورد GT40 از آغاز مشخص بود؛ شکست دادن فراری در رقابت‌های اتومبیل‌رانی و به ویژه رقابت‌های لمان. این اتفاق البته در نهایت هم رخ داد و فورد توانست تاج قهرمانی لمان را از فراری بگیرد اما به نظر می‌رسد در عرصه حراجی‌ها هم GT40 قصد دارد به رقابت با فراری‌ها بپردازد و نمونه‌اش هم حضور همین خودرو با قیمت ۷ میلیون دلار در این لیست است. این خودرو که به کمک کارول شلبی توسعه داده شده است، یکی از نخستین پروتوتایپ‌های تولید شده از این خودرو است و به این ترتیب به صورت رسمی یکی از نخستین GT40های تولیدش شده است و از این نظر خودروی با ارزشی به شمار می‌رود. این خودرو به طور رسمی در سال ۱۹۶۴ مورد آزمون قرار گرفت و بازنشسته شد اما جالب است که در سال ۱۹۶۵ همین خودرو در رقابت‌های ۲ هزار کیلومتری دیتونا به مقام سوم دست پیدا می‌کند. این خودرو پس از یک بازسازی کامل چند ماه قبل به حراج گذاشته شد.

 

Shelby Daytona Cobra Coupe

قیمت: ۷,۶۸۵,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۵

33-300x199

خودروهای شلبی را با طرح بدنه روداستر می‌شناسیم و اتفاقاً خودروهای روداستر شلبی در طول دوران فعالیت خود موفقیت‌های بسیاری نیز به دست آورده‌اند اما گران‌ترین شلبی تاریخ یک خودروی کوپه است که به طور مشخص برای استفاده در رقابت‌های اتومبیل‌رانی ساخته شده. شلبی در اواخر دهه ۵۰ در آمریکا توانست عناوین متعددی را به دست آورد و حتی در ۱۹۵۹ فاتح کلاس خود در لمان هم شد و این‌گونه بود که در دهه ۶۰ شلبی بار دیگر به فکر بازگشت به اروپا و تکرار موفقیت‌هایش افتاد اما اوضاع آن‌گونه که او می‌خواست پیش نمی‌رفت. در آن دوران فراری فاتح رقابت‌های اتومبیل‌رانی اروپا بود و به شکل عجیبی خودروهای شلبی با وجود قدرت بالا نمی‌توانستند به گرد پای فراری‌ها و به ویژه فراری ۲۵۰GTO برسند. مشکل در قدرت موتور نبود بلکه اشکال خودروهای شلبی در طرح بدنه آئرودینامیک آن‌ها بود تا جایی که خودروهای روداستر شلبی حتی تا ۵۰ کیلومتر هم از فراری‌ها کندتر بودند. به همین دلیل شلبی ایده بدنه آئرودینامیک کوپه را مطرح کرد و سرانجام شلبی دیتونا در ۱۹۶۴ متولد شد. این خودرو از شاسی و قوای محرکه مدل‌های ۲۸۹ استفاده می‌کرد اما به دلیل آئرودینامیک بهتر بسیار سریع‌تر بود و توانست در رقابت‌های متعددی از سبرینگ و لمانز تا نوربرگرینگ شرکت کند و از ۸ رقابتی که در آن حاضر شد چهار عنوان قهرمانی از جمله قهرمانی در لمان را به دست آورد.

 

Duesenberg J Long-Wheelbase Coupe

قیمت: ۱۰,۳۴۰,۰۰۰

مدل ۱۹۳۱

23-300x147

حضور سه خودرو از دوسنبرگ در این لیست ۱۰ تایی حتی برای ما هم عجیب است آن هم خودروهای شرکتی که در سال ۱۹۳۷ ورشکسته شده و خریداران امروزی خودروها حتی سال‌های طلایی آن را ندیده‌اند. با این وجود محصولات این شرکت آنقدر خاص هستند که هنوز هم مشتریانی با بیش از ۱۰ میلیون دلار دارند و در این میان مدل J را باید یک دوسنبرگ خالص نامید، بزرگ، کشیده، قدرتمند و البته زیبا. موتور هشت سیلندر خطی آن ۷ لیتر حجم و ۲۶۵ اسب‌بخار قدرت داشت و نمونه به حراج گذاشته شده از سری شاسی کشیده با فاصله محوری ۳٫۹ متر است که با طرح بدنه کوپه تولید شده. قدرت موتورهای سوپرشارژردار این خودروها به ۳۲۰ اسب‌بخار هم می‌رسد. این خودرو از ابتدا تاکنون تنها پنج مالک داشته و به شکل عجیبی کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر حرکت کرده است و در سال ۲۰۱۱ توانست به این رکورد دست پیدا کند.

 

Ford GT40 Gulf/ Racing

قیمت: ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار

مدل ۱۹۶۸

15-300x199 (1)

فورد GT40 برای آمریکایی‌ها خودروی ارزشمندی است چرا که توانست در زمان خود نام خودروسازی این کشور را در رقابت‌های اروپایی مطرح کند و در نهایت هم به صورت پیوسته قهرمان لمان شد ولی حتی خوش‌بین‌ترین هواداران فورد هم فکر نمی‌کردند یکی از این سری خودروها بتواند به رقمی چنین بالا در حراجی دست پیدا کند، اتفاقی که در سال ۲۰۱۲ و در جریان حراجی RM Auction رخ داد. این خودرو با نشان تیم Gulf Oil آمریکا و به صورت مستقل توسط تیم فورد به کار گرفته شده است و با موتور ۲۸۹ خود می‌توانست ۴۴۰ اسب‌بخار قدرت را از طریق گیربکس پنج دنده دستی خود به چرخ‌های عقب برساند. این خودرو حتی در فیلم Le Mans استیو مک کویین هم نقش بازی کرد و چندی قبل پس از یک بازسازی کامل به طرح اولیه خود بازگشت و توانست عنوان گران قیمت‌ترین خودروی آمریکایی را از آن خود کند.

 

dkmag.net

پست ثابت