تفریحی که حافظه را از بین می برد

Social network

اریک فرانسن محقق ساکن استکهلم به تازگی خبر داد که استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی روی مکانیزم طبیعی حافظه ی افراد تاثیر منفی می گذارد.

بر اساس تحقیقات وی و بر خلاف باور عموم، مغز در هنگام استراحت وظیفه ی بسیار مهمی بر عهده دارد؛ زیرا با حجم زیادی از اطلاعات بایگانی نشده مواجه است که هیچ کدام در حافظه ثبت نمی شوند، داده ها و اطلاعاتی که به تازگی وارد مغز شده و بعد از چند لحظه اطلاعات جدیدی جایگزین آن می شود.
این مراحل همگی دشمن تقویت ذهن و قاتل حافظه ی کوتاه مدت ما خواهند بود.


می توان تحقیقات فرانسن را اینطور توضیح داد که؛
ما در طول روز برای برقراری ارتباط و استفاده از اطلاعات ذهنی از حافظه کاری یا همان حافظه ی کوتاه مدت خود استفاده میکنیم، این بخش از ذهن که ظرفیت محدودی دارد در طول روز میتواند اطلاعاتی را دریافت کرده پردازش کند و انتقال دهد اما اگر در زمانی محدودی با حجم زیادی از اطلاعات آن را غافل گیر کنیم دیگر قادر به ثبت و پردازش آن اطلاعات نخواهد بود بلکه تنها به یک ورودی ِ بی تاثیر تبدیل می شود که اطلاعاتی را بدون هیچ تغییر و پردازشی روی هم انباشته کرده و بدون ثبت شدن در حافظه کوتاه مدت از بین می روند. این روند در بلند مدت روی بازیابی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت تاثیر گذاشته و فرد را با مشکلاتی روبرو میکند.


با این اوصاف بهتر است ضمن استفاده از شبکه های اجتماعی و پایگاههای خبری زمانی مناسبی از روز، مغز را در حالت نیمه استراحت قرار دهید تا بتواند اطلاعات دریافتی خود را پردازش کرده و به حافظه بسپارد.

\\ خبرنو

پست ثابت